Jak samodzielnie wyczyścić samochód?

Brzydki zapach w samochodzie to problem, który może pojawić się praktycznie w każdym samochodzie, bez względu na to, czy jest to auto nowe, czy też używane. W znaczny sposób jest to efekt standardowego użytkowego pojazdu, a także braku możliwości optymalnego czyszczenia tapicerki za pomocą odkurzacza.

Kurz, brud, roztocza, resztki jedzenie – to pozostałości, które często można znaleźć w trudno dostępnych miejscach, m.in. w zagięciach kanapy, w wyniku rozkładu biochemicznego odpadki tego typu powodują nieprzyjemny zapach w całym samochodzie.

Warto jednak pamiętać, że przyczyny nieprzyjemnych zapachów mogą być bardzo różne, jednym z najtrudniejszych do zniwelowania są nieprzyjemne zapachy wynikające zdziałania wilgoci.

Auto z komisu

W wielu komisach można znaleźć samochody obwieszone choinkami zapachowymi, a także regularnie wietrzone. Na pozór auta te nie różnią się od innych, jednak nawet największa ilość intensywnych zapachów nie zniweluje nieprzyjemnego zapachu, który stanowi wynik występującej wewnątrz samochodu wilgoci. Przyczyny zawilgocenia mogą być różne, często jest zamoknięcie lub podtopienie auta w wyniku ulewy lub powodzi.

Całkowite zniwelowanie problemu w tej sytuacji bardzo często okazuje się niemożliwe, warto jednak podjąć walkę i skorzystać z narzędzia, jakim jest odgrzybienie nawiewu – w tym celu można wykorzystać specjalną sondę lub ozon.

Mniejszym problemem jest nieprzyjemny zapach, który w rzeczywistości stanowi efekt utrudnionego przepływu świeżego powietrza – w tym przypadku zazwyczaj wystarczy wymienić filtr i problem zniknie.

Jak wyczyścić tapicerkę

Dwuetapowe czyszczenie tapicerki

Czyszczenie tapicerki to zadanie dwuetapowe. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli usunięcie dużych odpadów, wyjęcie lub rozłożenie foteli oraz dokładne odkurzenie wnętrza za pomocą odkurzacza, który – nota bene – można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Alternatywnym narzędziem w tym przypadku jest zmiotka. W trudno dostępne miejsca najlepiej dotrzeć za pomocą specjalnego urządzenia ssącego, dostosowanego do wykonywania tego typu zadań.

Druga część zadania to czyszczenie na mokro, z wykorzystaniem odpowiednich preparatów czyszczących. Godny podkreślenia jest fakt, że optymalnym narzędziem są środki w postaci sprayu, które łatwo się rozprowadzają, są wygodne w użyciu, a przy tym bardzo skuteczne.

Do wyczyszczenia małego auta zazwyczaj wystarczą dwa opakowania sprayu do czyszczenia, natomiast w przypadku dużych samochodów zużycie może wynieść nawet trzy lub cztery opakowania sprayu.

Autor

Wiktor

Redakcja finconsulting.pl