Pielęgnacja auta, a najczęściej popełniane błędy

Jeśli ktoś chce myć auto samodzielnie powinien robić to z głową, ponieważ łatwo jest zniszczyć swój samochód. Pielęgnacja wydaje się więc zajęciem prostym, ale to pozory. Wiele osób szybko się o tym przekonuje, gdy okazuje się, że karoseria jest uszkodzona. Teoretycznie więc chcemy poprawiać wygląd a w praktyce niszczymy samochód.

Podstawowa zasada jaką trzeba wskazać jest taka, że do mycia samochodu nie używamy środków czyszczących, które używa się na co dzień w domu. To co sprawdza się w pracach domowych nie koniecznie będzie odpowiednie dla naszego samochodu. Jeśli używać będziemy płynu do mycia naczyń zamiast szamponu okaże się, że doprowadzimy do pojawienia się zmatowionego lakieru. Z kolei pielęgnacja skóry kremem do rąk może powodować odbarwienia, płyn do grilla użyty na felgach zniszczy cenną powłokę lakierniczą.

Gąbka

Wbrew powszechnie przekazywanej opinii mycie samochodu z użyciem gąbki nie będzie bezpieczne dla karoserii. nawet bardzo miękka gąbka może bowiem spowodować, że pojawią się zarysowania na lakierze. Jedyną opcją będzie używanie mikrofibry, która jest gwarancją procesu mycia, który będzie bezpieczny. Można będzie wypłukać w każdej chwili wszelkie zanieczyszczenia i tym samym nasza karoseria będzie dobrze zabezpieczona. Jeśli chcemy bezpiecznie myć samochód sprawdza się metoda na dwa wiadra a więc używamy jednego z szamponem a drugiego z czystą wodą, który ma odpowiadać za płukanie szmatki.

Akcesoria do mycia auta

Myjka ciśnieniowa

Ostrożnie należy również używać ciśnieniowej myjki. Teoretycznie w ramach takiego mycia nie spowodujemy rys na lakierze, ale w praktyce trzeba uważać, by nie trzymać lancy zbyt blisko lakieru. Trzeba między innymi uważać na koła, gdzie znajduje się czujnik ABS i trzeba uważać, by go nie zniszczyć.

Karoseria

Nie wykonujemy również wycierania na sucho karoserii, ponieważ nawet na czystym aucie znajduje się nieco kurzu i w ten sposób wycierając go będziemy powodować pojawienie się drobnych rys, czego każdy chce unikać. Jeśli przeszkadza nam ten kurz nie ma inne opcji niż mycie takiego samochodu. Trzeba także pamiętać, że nie wolno nakładać preparatów na samochód, który ma rozgrzaną karoserię. Nie można pozwalać na ich wysychanie na słońcu. jeśli tak będziemy robić na lakierze pojawią się plamy a ich usuwanie stanie się trudne.

Jeśli na aucie pojawiać się będą ptasie odchody trzeba będzie szybko dokonywać ich zmywania. Są one bardzo niebezpieczne dla karoserii mogą powodować pojawienie się odbarwień, dlatego trzeba na nie uważać, jeśli nie chcemy by auto było przez nie zniszczone.

Autor

Szymon

Redakcja finconsulting.pl