Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Zmatowiały, porysowany lakier to bez wątpienia znak, że czas już zadbać o wygląd auta. Stosunkowo prostym sposobem na przywrócenie blasku powłoce lakierniczej będzie jej odpowiednie polerowanie.

Lakier samochodowy – zawsze delikatny

Praktycznie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że każda lakiernicza powłoka jest delikatna. Do uszkodzenia wystarczy tylko jedno uderzenie kamienia, często również lakier będzie niszczony poprzez złą konserwacją. Jeśli czyścimy nadwozie trzeba będzie je dokładnie spłukać i wykonać bezdotykowe wstępne mycie z użyciem specjalnej piany aktywnej. Jeśli drobne kamyki czy też inne elementy będą się dostawać między lakier i gąbkę to niestety zarysowanie bardzo szybko powstanie. Zamiast tego używamy mikrofibry, na której brud będzie się w mniejszym stopniu osadzał, a oprócz tego również można postawić na własnoręczne mycie, natomiast unikamy stosowania myjni automatycznych.

Czy polerowanie ma sens?

Lakier samochodowy to standardowo trzy warstwy. Pierwsza to podkład, który bezpośrednio nakłada się na karoserię, potem lakier bazowy, który będzie odpowiadał za nadanie koloru. I na wierzchu pojawia się jeszcze warstwa lakieru bezbarwnego. Głębokie uszkodzenia, które powstały na skutek uderzenia kamieni najczęściej będą ukazywać lakier podkładowy a niekiedy nawet blachę karoserii. w takich wypadkach polerowanie nic nam nie da. Konieczne stanie się zabezpieczenie lakieru punktowo przez użycie specjalnie przygotowanych lakierów zaprawkowych, które będą za to odpowiadać.

Odnowienie lakieru samochodowego

Jeśli rysy będą płytkie i widoczne przede wszystkim w promieniach słońca będzie to oznaczać, że warstwa lakieru bezbarwnego jest uszkodzona. Takie skazy będzie można usunąć poprzez polerowanie. W praktyce będzie to związane ze starciem wierzchniej części lakieru co eliminuje właśnie pojawiające się rysy. Polerowanie to dobry sposób na to, by skutecznie odświeżyć starszy, zniszczony już nieco lakier, który takiego procesu rzeczywiście będzie wymagał i będzie on istotnie potrzebny.

Polerowanie ręczne czy maszynowe?

Polerowanie będzie można wykonywać albo ręcznie albo maszynowo. Niezależnie od tego jaki sposób wybieramy konieczna będzie pasta polerska, która ma różną siłę ścieralności. Do polerowania ręcznego warto sięgnąć po agresywniejsze środki do polerowania lakieru, ponieważ siłą nacisku rąk i tak nie można uszkodzić lakieru. Warto oczywiście mieć w swojej dyspozycji dobry pad, aplikator pasty, którym będzie można polerować. Jeśli rysy będą głębsze to tak naprawdę będzie trzeba używać mocniejszych rozwiązań i wtedy bez wątpienia dobrze sprawdzi się maszyna polerska.

Autor

Przemysław

Redakcja finconsulting.pl