Kupno samochodu poza stanem - co trzeba wiedzieć

W obecnej epoce cyfrowej całkiem normalne stało się szukanie najlepszych ofert sprzedaży samochodów poza granicami kraju. Dzięki dostępowi do ogłoszeń prywatnych sprzedawców w całym kraju, coraz większa liczba transakcji sprzedaży przekracza granice państw. Ma to sens, jeśli się nad tym zastanowić, zwłaszcza jeśli znajdujesz się w odległości jednej lub dwóch granic od większego i bardziej zaludnionego stanu, takiego jak Kalifornia, Teksas czy Nowy Jork. Poszerzenie sieci do poziomu międzystanowego daje o wiele większy wybór.

Głównym problemem ludzi jest wiele potencjalnych pułapek, które wiążą się z zakupem samochodu poza stanem i zarejestrowaniem go w swoim kraju. Istnieją różne zasady i przepisy, których należy być świadomym. Oczywiście, będą różnice między każdym stanie, ale w dzisiejszym blogu postaramy się stworzyć szerszy obraz międzystanowej sprzedaży samochodów i tego, co jest wymagane dla kupującego, aby zrobić.

Spis treści show Wprowadzenie: Dlaczego ludzie zawracają sobie głowę kupowaniem samochodu poza stanem? 5 kroków do zakupu samochodu poza stanem Krok 1: Ustalenie kanału sprzedaży Krok 2: Jeśli to możliwe, przetestuj model na miejscu. Krok 3: inspekcja Krok 4: Podróżować czy wysłać? Krok 5: Ubezpieczenie i rejestracja Kupno samochodu poza stanem: Potencjalne pułapki i rzeczy, o których należy pamiętać 1. Podatek od sprzedaży 2. Normy emisji spalin 3. Kwestie rejestracyjne 4. Kwestie jakości Kupno samochodu poza stanem: Czy to się opłaca?

Kontekst: Dlaczego ludzie zadają sobie trud kupowania samochodu poza stanem?

Niektóre z powodów, dla których ludzie decydują się na zakup samochodu poza stanem, omówiliśmy we wstępie. Największą korzyścią dla ludzi jest większy wybór, w tym wybór w różnych przedziałach cenowych. Większy wybór jest dobry, gdy chce się znaleźć coś naprawdę idealnego. Ograniczenie się do obszaru lokalnego nieuchronnie oznacza, że będziesz musiał zadowolić się czymś mniejszym i pójść na kompromis w kwestii funkcji, jakości itp.

Innym dobrym powodem do zakupu poza stanem jest środowisko lokalne. Na przykład zakup samochodu w ciepłej części kraju, takiej jak południowa Kalifornia, oznacza, że kupujesz samochód, który nie był dodatkowo narażony na zużycie w wyniku długich i długich zim. Różne lokalne klimaty i środowiska mają swoje zalety.

Wreszcie, ludzie często szukają samochodów poza stanem, ponieważ na ich lokalnym rynku po prostu nie ma takiego typu pojazdu, jakiego szukają. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że znajdziesz mistrzowskiej jakości samochód terenowy gdzieś, na przykład w Kolorado, gdzie góry i krajobraz zachęcają do jazdy terenowej, a w ofercie jest wiele pojazdów.

5 kroków do zakupu samochodu poza stanem

W tym rozdziale przyjrzymy się krokom wymaganym do zakupu, wysyłki i rejestracji samochodu spoza stanu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w poszczególnych stanach mogą obowiązywać różne przepisy, ale poniższe kroki są bardzo reprezentatywne dla wymogów obowiązujących w większości miejsc. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej DMV lub w jednym z lokalnych centrów obsługi klienta DMV.

Krok 1: Określ kanał sprzedaży

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ustalenie i potwierdzenie, jakim kanałem chcesz kupić samochód: od dealera czy od prywatnego sprzedawcy. Dealer jest łatwiejszą z tych dwóch opcji, ponieważ pomoże Ci w wielu czynnościach administracyjnych wymaganych do zarejestrowania samochodu i zazwyczaj zapewni usługi posprzedażowe.

Rozważ główne zalety każdej z tych opcji. Pośrednik jest wygodniejszy, ale pozostawia mniej miejsca na negocjacje. Prywatny sprzedawca oznacza więcej formalności dla Ciebie, ale daje większe pole do negocjacji, ponieważ nie stara się po prostu wypełnić miesięcznego limitu sprzedaży.

Krok 2: Jeśli to możliwe, przetestuj model lokalnie

Jeśli w Twojej okolicy znajduje się podobny lub taki sam model jak ten, który kupujesz poza stanem, powinieneś spróbować przetestować lokalny model, jeśli to w ogóle możliwe. Jeśli oznacza to udawanie zainteresowania u dealera, abyś mógł przetestować samochód, który dostaniesz za lepszą cenę poza stanem, to niech tak będzie. Byłoby kosztownym błędem kupić samochód spoza stanu, tylko po to, aby później odkryć, że nie podoba Ci się jazda nim.

Podobnie, podróżowanie do miejsca sprzedawcy tylko po to, aby przetestować samochód jest również ryzykowne, ponieważ koszt podróży tylko po to, aby znaleźć samochód, który Ci się nie podoba, sprawia, że doświadczenie kupowania poza stanem jest bardziej stratne.

Krok 3: Kontrola

Kontrola jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z jakością (więcej informacji poniżej), dlatego ważne jest, aby zatrudnić niezależnego inspektora samochodowego, który może udać się do sprzedawcy lub dilera i obejrzeć samochód przed zakończeniem sprzedaży.

Potrzeba taka może być mniejsza w przypadku salonów dużych marek, które mogą mieć program certyfikowanych samochodów używanych, obejmujący rygorystyczne kontrole i gwarancje. Jeśli jednak kupujesz samochód od mniejszego, niezależnego dealera lub prywatnego sprzedawcy, taka kontrola jest ważna. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące niezależnej kontroli należy traktować jako czerwoną flagę, która może uniemożliwić zawarcie umowy.

RELATED: 15 pytań, które należy zadać przy zakupie używanego samochodu

Krok 4: Podróżować czy wysłać?

Następnym krokiem będzie rozważenie, czy podróżować do miejsca poza stanem i odebrać samochód samemu stamtąd, lub mieć go wysłane do Ciebie w swoim ojczystym stanie. Pierwszy z nich jest bardziej ekscytujące z 2, i może okazać się najtańsze.

Możesz spodziewać się zapłacić około 499 dolarów za wysyłkę jako typowe lub średnie, ale całkiem możliwe, że więcej w zależności od odległości i poziomu usług. Alternatywnie, można kupić bilet lotniczy za 200 dolarów lub tak, przejdź do lokalizacji sprzedawcy i po prostu jechać samochód z powrotem. Nawet duże odległości, takie jak z Nowego Jorku do Denver, mogą kosztować zaledwie 100-200 dolarów, w zależności od terminu rezerwacji.

Krok 5: Ubezpieczenie i rejestracja

Ostatnim krokiem i prawdopodobnie najważniejszym, jeśli chodzi o uniknięcie potencjalnych kłopotów, jest załatwienie formalności związanych z ubezpieczeniem i rejestracją. Jeśli kupujesz samochód od renomowanego dealera, powinien on być w stanie załatwić Ci tymczasową rejestrację, która pozwoli Ci na jazdę samochodem do domu, po czym będziesz mógł uzyskać pełną rejestrację w swoim kraju. Typowa zasada mówi, że samochód trzeba zarejestrować w swoim kraju w ciągu około 30 dni.

Jeśli kupujesz samochód od prywatnego sprzedawcy, musisz samodzielnie uzyskać tymczasową rejestrację. Należy udać się do DMV stanu, w którym kupuje się pojazd, i złożyć wniosek o tymczasową rejestrację, która czasami nazywana jest "pozwoleniem na przewóz pojazdu". DMV wyda tymczasową rejestrację i tablice rejestracyjne pod warunkiem, że sprzedawca podpisze i przeniesie na Ciebie rachunek sprzedaży oraz tytuł własności pojazdu. W większości przypadków można to zrobić, a następnie zanieść do DMV, ale w niektórych stanach - np. w Pensylwanii - trzeba to zrobić osobiście i być świadkiem podpisania formularzy przez pracownika DMV, więc należy dokładnie zapoznać się z zasadami.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, musisz je potwierdzić, zanim diler pomoże Ci w rejestracji. Potwierdzone ubezpieczenie jest ważnym czynnikiem legalnej rejestracji pojazdu. Po przywiezieniu pojazdu do swojego kraju macierzystego, zazwyczaj masz 30 dni na zarejestrowanie pojazdu w swoim kraju, w tym czasie otrzymasz nowe tablice i nowy dokument rejestracyjny.

RELATED: Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu (kompletny przewodnik)?

Kupowanie samochodu poza stanem: Potencjalne pułapki i rzeczy, o których należy pamiętać

Tak więc, podstawowe kroki potrzebne do zakupu i rejestracji samochodu poza stanem są w zasadzie dość proste, ale jest kilka kluczowych obszarów, w których nadal trzeba zachować ostrożność:

1. Podatek od sprzedaży

Pierwszą i najważniejszą z tych pułapek jest podatek od sprzedaży. Niektórzy uważają, że mogą oszukać system, udając się do stanów takich jak Delaware czy New Hampshire, gdzie nie ma podatku od sprzedaży, kupując tam samochód i zabierając go do domu, gdzie mogą cieszyć się samochodem bez podatku. Gdyby to było możliwe, większość transakcji sprzedaży samochodów odbywałaby się w tych dwóch stanach i innych, w których nie obowiązuje podatek od sprzedaży.

W rzeczywistości jednak, niezależnie od miejsca zakupu samochodu, podatek od sprzedaży płacony jest w zależności od miejsca rejestracji pojazdu. Jeśli więc kupisz samochód w New Jersey, ale zarejestrujesz go na Florydzie, zapłacisz podatek od sprzedaży na Florydzie, który notabene wynosi 6 procent. Jeśli mieszkasz w Tennessee, Luizjanie, Arkansas, Waszyngtonie lub Alabamie, uważaj, ponieważ lokalny i stanowy podatek od sprzedaży wynosi średnio ponad 9 procent. W Tennessee wynosi on aż 9,55%.

2. Normy emisji spalin

Będziesz musiał uważać, że nowy samochód będzie w stanie spełnić lokalne normy emisji spalin, ponieważ różnią się one w zależności od stanu. Mieszkańcy Kalifornii szukający świetnej oferty poza krajem są najbardziej narażeni na wpadnięcie w tę pułapkę, ponieważ ich nowe normy są najbardziej rygorystyczne w całym kraju. Każdy stanowy DMV ostrzega teraz kupujących o tym potencjalnym problemie.

3. Problemy z rejestracją

Zasady rejestracji różnią się w poszczególnych stanach, dlatego przed sprowadzeniem pojazdu z innego kraju należy dobrze poznać lokalne wymagania. Jedyną rzeczą, która jest zasadniczo taka sama, jest to, że lokalny DMV, w którym samochód jest sprzedawany, może wydać tymczasową rejestrację umożliwiającą jazdę samochodem z powrotem do swojego stanu. Jeśli chodzi o wymagania w stanie macierzystym, to mogą się one różnić, na co należy być przygotowanym:

  • Dodatkowe opłaty
  • Dodatkowe wymagania dotyczące kontroli
  • wydłużony czas oczekiwania
  • Ścisłe ograniczenia czasowe dotyczące rozpoczęcia procesu rejestracji

4. Kwestie jakości

Ponieważ nie możesz być fizycznie obecny, aby obejrzeć samochód z bliska i sprawdzić jego jakość, istnieją pewne zasady, które powinieneś sobie narzucić, oglądając samochody spoza stanu:

  • Ignoruj wszystkie oferty, w których brakuje zdjęć w zbliżeniu o wysokiej rozdzielczości.
  • Ignoruj oferty, w których sprzedający wydaje się ukrywać jakąś część samochodu lub nie udostępnia pełnych informacji o samochodzie.
  • Ignoruj oferty, na których nie ma historii serwisowej lub są znaczne okresy jej braku.
  • Ignoruj oferty, w których sprzedający nie zgadza się na przeprowadzenie niezależnej inspekcji.
  • Poproś o obejrzenie samochodu na wideo, na którym pokazane są wszystkie strony i kąty wnętrza i wyglądu zewnętrznego. Większość dealerów robi to teraz automatycznie.

Kupowanie samochodu poza stanem: Czy to się opłaca?

Na koniec, czy naprawdę warto kupować samochód poza stanem? Biorąc pod uwagę dodatkowe czynności i potencjalnie dodatkowe koszty, dlaczego nie pozostać przy tym, co jest w Twoim kraju? Główną zaletą kupowania poza stanem jest korzystanie z niższych cen w niektórych regionach kraju, nawet jeśli uwzględni się inne koszty. Inną ważną korzyścią jest możliwość wyboru, ponieważ otwiera się cały naród pojazdów. Jeśli szukasz bardzo szczególnego rodzaju samochodu, np. klasycznego lub z limitowanej edycji, może się okazać, że znalezienie takiego samochodu poza stanem jest jedyną opcją.

Ostatecznie to, czy warto kupić samochód poza stanem, zależy od subiektywnego punktu widzenia kupującego. Jeśli jest to dla niego opłacalne, to powinien to zrobić. Trudno o obiektywny osąd w tej kwestii.

Autor

Wiktor

Redakcja finconsulting.pl