Samodzielna renowacja auta

Wiele drobnych problemów z samochodem można bez większego problemu załatwić samodzielnie. Nie jest to wcale trudne. Można sobie łatwo poradzić reflektorami czy z szybą samochodową i nie będzie to kosztowało fortuny.

Reflektory samochodowe

Zmatowienie, zabrudzenie lub zażółcenie obudowy reflektora to realne zagrożenie na drodze, ponieważ ograniczona zostaje widoczność kierowcy. Poradzimy sobie z tym kupując tak zwane zestawy renowacyjne dla reflektorów. W ich skład wchodzą środki myjące, papier ścierny, materiały polerskie oraz lakiery ochronne i środki nabłyszczające. Czasami też pojawia się w nich specjalna taśma, którą należy ochronić przylegające do reflektorów elementy karoserii.

Na początku należy wyrównać reflektory papierem ściernym i je odtłuścić. Potem powierzchnię reflektora się poleruje, a uzyskany efekt zabezpiecza poprzez lakier lub nabłyszczacz.

Szyba samochodowa

Samodzielna naprawa uszkodzeń szyb jest możliwa tylko wtedy, jeśli oczka są nie większe niż 25mm, a rysy nie dłuższe niż 15cm. Ubytek musi być oddalony od krawędzi szyby o co najmniej 15 centymetrów, by można go było ruszać samodzielnie.

Naprawa szyby samochodowej

W specjalnym zestawie do szyb znajdziemy klej, aplikator oraz folię zabezpieczającą. W uszkodzone miejsca nanosi się klej, rozprowadza i wyrównuje folią, a resztę robi promieniowanie UV, czyli najlepiej pracować w słoneczny dzień. Alternatywą są lampy UV.

Rysy

Najczęstszy problem to rysy na lakierze oraz innych częściach pojazdu. Rysy na lakierze usuwa się kredkami, zestawami naprawczymi lub podobnymi lakierami. Czasami trzeba zeszlifować lakier, użyć szpachli oraz nałożyć nowy lakier. Plastiki i inne tworzywa sztuczne naprawia się specjalnymi klejami, które po prostu aplikuje się w miejsce uszkodzenia.

Pielęgnacja ogólna

Przy każdym myciu samochodu dobrze jest używać glinki, która skutecznie zdejmuje z lakieru drobne zanieczyszczenia wbite w niego. Glinki możemy użyć na wszystkie elementach samochodu, wiec też na szybach i plastikach.

Nie wolno zapominać o czystości wnętrza. Jest to ważne dla naszego zdrowia, więc nie powinno dochodzić do zaniedbywania chociażby kwestii odgrzybiania klimatyzacji.

Autor

Przemysław

Redakcja finconsulting.pl